• Príhovor pani riaditeľky

          • Vážení rodičia, kolegyne a kolegovia, milí žiaci! 

            O niekoľko dní otvárame brány našej školy k začiatku nového školského roka 2023/2024. Čas letných prázdnin sa končí. Verím, že sme všetci oddýchnutí, plní krásnych zážitkov, nových skúseností a priateľstiev.

            Milí žiaci, dúfam, že ste mali možnosť užiť si radostné chvíle v kruhu najbližších, že ste si oddýchli od školských povinností a načerpali nové sily, fyzickú a psychickú pohodu pre úspešné zvládnutie nového školského roka, ktorý nám už klope na dvere.

            Samozrejme nemôžem zabudnúť na vás, naši milí prváčikovia. Verím, že nájdete v škole  nových priateľov a získate trvalé vedomosti, ktoré budete potrebovať v ďalšom štúdiu.

            Zamestnanci školy počas prázdnin nezaháľali a pripravili školu k začiatku nového školského roka. Počas prázdnin  sa usilovali o to, aby nám vytvorili pekné a estetické prostredie, obnovili a skrášlili priestory chodieb i tried.  

            Milí kolegovia,  vychovávať a vzdelávať žiakov je dôležitá a zodpovedná úloha, no zároveň nesie v sebe črty krásy a príťažlivosti. Majte naďalej na pamäti, že škola a žiaci v nej tvoria zložitý organizmus, že v každej lavici sedí iný žiak, ktorého osobnosť je potrebné poznať, rešpektovať, a rozvíjať.

            Želám Vám veľa pozitívnej energie, množstvo pedagogického taktu, pevné zdravie, entuziazmus a kreatívne nápady pri napĺňaní našich cieľov.

            Prajem vám všetkým úspešný a šťastný školský rok 2023/2024.

            PaedDr. Marta Bystrická, riaditeľka školy

          • Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024

          • Milí naši žiaci, dňa 4. septembra 2023 otvoríme nový školský rok 2023/2024. Organizačne sme ho zabezpečili nasledovne:

            Žiaci 1. ročníka prídu na slávnostné zahájenie o 9:00 hod. hlavným vchodom. Po privítaní riaditeľkou školy v átriu školy, nasleduje triednická hodina v kmeňovej triede. Predpokladaný záver bude o 10:00 hod. (triedni učitelia oboznámia s podrobnou organizáciou rodičov  prvákov prostredníctvom mailu).

            Žiaci 2.-9. ročníka sa stretnú s triednymi učiteľmi o 8:00 hod. v kmeňových triedach. Tiež vchádzajú do budovy školy hlavným vchodom. Predpokladané ukončenie o 8:45 hod.

            Triedy z A pavilónu odchádzajú východom na prestávkovú plochu pavilónu A, triedy z B pavilónu bočným vchodom ( k parkovisku) a triedy  z pavilónu C zadným vchodom pri školskom sade.

            Triedni učitelia vyprevadia žiakov až k bráne. Rodičia budú s podrobnou organizáciou dňa vopred oboznámení mailom.

             

            Tešíme sa na Vás. 

                                                              

            Marta Bystrická, riaditeľka školy

          • Do pozornosti rodičov budúcich prváčikov

          • Pomôcky pre prváka/prváčku

            Prázdniny sa pomaly končia a rodičia budúcich prváčikov by sa už mali „vrhnúť“ na nákup vecí, ktoré budú ich ratolesti od septembra potrebovať.

            Rodičia našich prvákov dostali ich zoznam už pri zápise. Každá škola má špecifické požiadavky, no niektoré pomôcky je nutné kúpiť každému prváčikovi.  Pri orientácii, čo je potrebné, vhodné alebo nepotrebné kúpiť, vám môžu pomôcť aj informácie Centrálneho informačného portálu rezortu školstva.

            Aké pomôcky vybrať?

            Pri výbere školských pomôcok záleží pomerne veľa na finančných možnostiach rodiny. Obchody ponúkajú rôzne výhodné lacnejšie varianty, no na druhej strane sú budúci prváci lákaní na obľúbené detské motívy, ktorých ceny sú zvyčajne vyššie. Rodičia by mali myslieť na to, že napríklad pero, ceruzky, peračník či iné pomôcky sú nenahraditeľnou súčasťou vyučovacieho procesu a preto je dobré zvážiť, ako dlho lacnejšie školské potreby dieťaťu vydržia. Rodič musí počítať s určitými stratami a mať vždy doma v prípade núdze pripravenú pohotovostnú variantu, ako sú náhradné perá, ceruzky, gumy, strúhadlá a podobne.

            Dieťa by má mať svoje veci podpísané. Môže sa stať, že i samo zabudne, ktoré sú jeho. Doma by školák mal mať vlastný stolík, pri ktorom si bude písať domáce úlohy a učiť sa. U pravákov by mal byť osvetlený z ľavej strany a dôležitá je tiež kvalitná stolička, na ktorej sa nebude hrbiť. 

            Aktovka, školská taška - na trhu sú rôzne školské tašky a výber tej správnej nie je vôbec jednoduchý. Odborníci radia, že treba prihliadať aj na životnosť výrobku, kvalitu, zdravotné hľadisko (dajú sa kúpiť anatomicky tvarované aktovky), cenu, ale napríklad aj hmotnosť, rozmery a praktickosť výrobku (či má samostatný priestor na desiatu, miesto na fľašu a podobne).

            Význam pri výbere školskej tašky má aj to, ako vaša ratolesť bude dochádzať do školy. Ak ju budete pravidelne vozievať autom, nemusí byť anatomicky tvarovaná, lebo ju na chrbte často nenosí. Naopak, ak bude chodiť do školy pešo či autobusom, anatomické tvarovanie je veľmi vhodné, rovnako si treba dať záležať aj na tom, aby nebola príliš ťažká.

            Peračník - je vhodné zabezpečiť dieťaťu peračník, do ktorého si môže uložiť pero a ceruzky, ale tiež náhradné perá, strúhadlo, gumu, prípadne viacfarebné ceruzky či pastelky.

            Atramentové pero ja vhodné so špičkou, ktorá sa používa pri klasických guľôčkových perách. Táto je vhodná pre dieťa, ktoré pri písaní priveľmi tlačí. Rodič by mal počítať s možnosťou, že nové pero bude potrebné kupovať dieťaťu pomerne často. Môže ho stratiť, zlomiť, ohnúť alebo inak znehodnotiť. 

            Ceruzky - vhodné sú ceruzky, ktoré sa nelámu. Sú síce o niečo drahšie, no rodičov vyjdú v konečnom dôsledku lacnejšie, lebo prváčikovi dlhšie vydržia.

            Guma - najvhodnejšia by bola mäkká biela guma, pri ktorej je menšia pravdepodobnosť, že dieťa ňou zošiť zašpiní. Kvalitatívne sú však takmer všetky gumy rovnaké, s výberom si nemusíte robiť veľké starosti.

            Strúhadlo - vhodný je typ, ktorý má uzavretý zásobník na ostrúhaný odpad.

            Pravítko - v prvej triede žiaci ešte nepotrebujú veľké pravítka, postačí jedno menšie napríklad trojuholníkové, aby sa zmestilo do peračníka alebo do dosiek na zošity.

            Nožnice - pre prváčikov sú najvhodnejšie tie, ktoré majú mierne zaoblené špičky.

            Obaly na zošity- pre lepšiu orientáciu v zošitoch je vhodnejšie zabezpečiť budúcemu žiačikovi čisté priesvitné obaly. Farebné alebo iné obrázkové obaly totiž nemusia byť tak priehľadné, aby dieťa vedelo hneď identifikovať zošit na daný predmet.

            Box (dosky) na zošity - je lepšie, ak má dieťa zošity uložené v ochrannom obale, kde ich má nielen chránené proti poškodeniu, ale ich má aj usporiadané. Dostať kúpiť obaly s tvrdou väzbou, ale ak rodič nechce, aby bol detský chrbátik zbytočne zaťažený, je možnosť kúpiť i obaly s mäkkou väzbou, ktoré sú aj cenovo prijateľnejšie.

            Prezuvky - neodporúčajú sa šľapky. Deti počas prestávok alebo v školskom klube behajú a v nevhodnej obuvi by si mohli ublížiť. Dobré sú  pevné sandále.

            Odev na telesnú výchovu - tepláky (skôr tenšie) , krátke trenírky, tričko s krátkym rukávom, teplákovú bundu, ponožky a tenisky. Neodporúčajú sa klasické cvičky, sú príliš mäkké a dieťa si môže ľahko pri cvičení vykĺbiť nohu.

            Vrecúško na telesnú výchovu - vhodný je vzdušný materiál, aby sa úbor na telesnú výchovu mohol dostatočne vetrať.

            Potreby na výtvarnú výchovu - vo všeobecnosti je potrebné ochranné oblečenie, nerozbitná fľaša na vodu, savá handrička na utieranie štetcov, vodové farby alebo temperové farby, štetce, wax pastelky.

            Dôležitou pomôckou je aj lepidlo. Praktické je používanie  vysúvateľných lepiacich tyčiniek, ale väčšinou je potrebné kúpiť dieťaťu i klasické disperzné lepidlo. Potrebný je tiež igelitový obrus, ktorý si dieťa prestrie na stôl počas výtvarnej výchovy.

            Hygienické potreby - papierové vreckovky, toaletný papier,  mydlo, malý uteráčik s uškom, aby sa dal zavesiť, pohárik na pitie, textilný obrúsok na desiatu (môže byť i staršia utierka na riady, nie je potrebné kupovať nový obrúsok

            zdroj: http://www.martinus.sk/?uItem=155944

      • Kontakty

        • Základná škola, Hradná 22, Nové Zámky
        • Hradná 22 Nové Zámky Slovakia
        • Sekretariát 035/6416057
        • PaedDr. Marta Bystrická martabystricka@hradnanz.onmicrosoft.com
        • Riaditeľka školy: 035/6416066
        • Riaditeľka školy: 0901 702 328
        • 36110728
        • Školská jedáleň 035/6416056
        • Ekonómka 035/6416067
        • Výchovný poradca 035/3810070
        • Špeciálny pedagóg 035/3810063
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje